Kontakty

Email

milena.drtinova@mamproduction.cz

Telefon

+420 602557188

Skype

milena.drtinova

Proběhlé výstavy


Muzeum dob dávno minulých – Čimelice 2019

Hezký dobrý den! Děkuji všem, kteří jste zavítali na mé stránky. Pro ty, kteří mě neznají bych se ráda představila, jmenuji se Milena Drtinová a  ráda bych se s Vámi podělila o svou sbírku předmětů z let našich babiček a prababiček. Výstava je určena především pro ženy, ale věřím, že i muži…

čtěte více

Doplnění výstavy ke 100. výročí založení Československa – Milevské muzeum

Od sobotního odpoledne 19. května je v Milevském muzeu otevřena výstava nazvaná Konec i začátek. Přináší pohled do doby, kdy končila rakousko-uherská monarchie a rodilo se samostatné Československo. Návštěvníci uvidí vojenskou část, která zachycuje zbraně, uniformy i nejrůznější dokumenty z první světové války. Třeba plakát, který zve na přednášku o…

čtěte více

Doplnění výstavy Bytový textil 1. republiky o sbírku čajových panenek – Prachatické muzeum

27.3.2018 – 27.5.2018 Výstava, která připomene sté výročí založení republiky tak trochu jinak. Poněkud intimněji, vhlédnutím do prvorepublikového interiéru. Výstava, která připomene sté výročí založení republiky tak trochu jinak. Poněkud intimněji, vhlédnutím do prvorepublikového interiéru. Představí stovky hodin práce tehdejších hospodyněk v podobě ručně vyráběných přehozů, záclon, ubrusů, deček. Vkusné,…

čtěte více

Vítejte

Hezký dobrý den!

Děkuji všem, kteří jste zavítali na mé stránky. Pro ty, kteří mě neznají bych se ráda představila, jmenuji se Milena Drtinová a  ráda bych se s Vámi podělila o svou sbírku předmětů z let našich babiček a prababiček. Výstava je určena především pro ženy, ale věřím, že i muži najdou v mé sbírce předměty, které potěší jejich oko, o čemž svědčí kladné hodnocení výstav i z mužských řad.

 

Vážení čtenáři,

 

ráda bych všem milovníkům dob dávno minulých a mým příznivcům sdělila, že jsem se v letošním roce rozhodla přestěhovat Muzeum dob dávno minulých z města Písku do města Čimelice. K tomuto rozhodnutí mě vedlo hned několik důvodů současně. Jednak jsou pro mě Čimelice srdeční záležitostí, každopádně je mi bližší i pronájem v prostorách knížete Schwarzenberga krásou svých klenutí, nostalgií a nádhernou historií starého domu, téměř sousedícího se zámečkem Čimelice a jeho nádhernou zahradou. Lákal mě i výhled na čimelický rybníček a čimelický kostelík, tak-že mému rozhodnutí trvala pouze minuta než jsem řekla-pronájem beru-

Rozhodla jsem se také částečně změnit muzejní exponáty, ale zůstala jsem věrná původnímu názvu mých výstav – „Dvě tváře ženy“. Muzeum je rozděleno nejen virtuálně, ale dokonce i chodbou na dvě samostatné velké místnosti. Vlevo najdeme muzeum, které mapuje život dam z vyšších vrstev, včetně nezbytných doplňků- kloboučky, jehlice, brože, památníčky, dobové figuríny , viktoriánské šaty a spodní prádlo, slunečníky a paraplátka, vějíře, dokonce je zde i k vidění dobová ložnice, povlečení a mycí koutek dámy z lepší společnosti.

V interiéru je i kočárek z 19.století, který se jako jeden z mála zachoval s nádhernými ornamenty z proutí a originální boudičkou.

Samozřejmě nemohou v interieru chybět ani dobová zrcadla, nábytek, skleníky, pohovka, křesla, porcelán a tolik oblíbené čajové panenky. Celý interiér doplňují koberce, obrazy a litografie z 19. století. Místnosti jsou osvíceny křišťálovými lustry. A najdeme zde i drahé porcelánové panenky z 19. století, které měly i pravé lidské vlasy a nádherné šaty včetně spodniček a korzetů, dále houpacího koníka s pravými žíněmi a několik postýlek s panenkami z 19. století.

Druhá polovina muzea ukazuje život chudší vrstvy našich předků, můžeme zde vidět obyčejný selský nábytek, selské židle, stoličky, štokrdlata, dřevěné hračky- sáňky, koníčky, kočárky, obyčejné dřevěné postýlky pro panenky, kamna na dřevo a staré smaltované nádobí, které bylo velmi často nádherně zdobeno. Určitě stojí za povšimnutí zmíněná stoletá smaltovaná kamna s romantickými kvítky s bidlem, kde se sušilo prádlo a utěrky a také bylinky. Do kuchyně patřily i hrnce kameninové, slaměné doplňky, litinové pánve a bábovky, lívanečníky a koblížkovníky…..

Nedílnou součástí byly i nádherné kořenky, v tomto případě můžete shlédnout kořenky s motivem pomněnek.

Uprostřed muzea je k vidění nádherná smaltovaná postýlka s dobovým povlečením a nezbytným dětským nočníčkem. Samozřejmě v každé dobové kuchyni byly i krásné dobové kredence s prosklenými dvířky, v mému muzeu jich uvidíte hned několik. K vidění je zde i dobový mycí koutek pro chudší vrstvu a můžete hned mít srovnání v rozdílu mycích souprav našich prapra..biček, v tomto případě obyčejných smaltovaných.

Vzhledem k tomu, že jsem se již několikrát přesvědčila, že moje muzeum zajímá nejen milovníky historie, ale je velmi zajímavé i pro zloděje, musela jsem muzeum opatřit nejen mřížemi z 19. století, ale i moderními kamerami a alarmy. Tak-že nebýt toho, že je mezi námi spousty nenechavců, mohli jsme se kochat pouze starými exponáty.

Muzeum dob dávno minulých Čimelice bude otevřeno po celkové rekonstrukci prostor a provoz bude zahájen dne 1/5/2019. Návštěvníci mohou muzeum shlédnout po dohodě dne a času na tel.: 602557188. sběratelka Milena Drtinová

 

To vše a mnoho dalšího si budete moci prohlédnout u nás, v muzeu ,,Dob dávných a minulých‘‘, které se nachází v úžasném domě s klenbami a dobovou atmosférou v samotném srdci malebného městečka Čimelice. 

 

Více informací se dozvíte na www.dvetvarezeny.cz

Facebook: www.facebook.com/dvetvarezeny/